به سایت شرکت پارساسیل نوین صنعت ایرانیان خوش آمدید.

مکانیکال سیل

مکانیکال سیل

مکانیکال سیل چیست ؟

پارساسیل نوین صنعت ایرانیان

فهرست مطالب

نگاهی اجمالی به سیل های مکانیکی

مکانیکال سیل یکی از مهمترین اجزای ماشین های دورانی مانند پمپ ها، کمپرسور ها و… است که وظیفه آن از گسیختگی مواد مایع و گازی درون سیستم جلوگیری میکند. این نوع سیل برای اطمینان از عملکرد بهینه ماشین ها، از تمامی نقاط ورودی و خروجی مواد مایع به داخل سیستم مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع سیل مکانیکی

1. سیل حلقوی
2. سیل موجی
3. سیل دو یا سه شیاره

نوع اول مکانیکال سیل سیل حلقوی است که در آن، دو حلقه از جنس فولادی با هسته‌ای جهت جلوگیری از رفتار نادرست هنگام تغییرات دما طراحی شده‌اند. این حلقه‌ها با خاکستر سیلیکون تثبیت شده و به ذره دو شیاره سیمانی یا بدون سیمان نصب می‌شوند.

نوع دوم مکانیکال سیل، سیل پویشی یا خودرو است که در آن، یک نوار روی شفت مقابل جلوگیری از دیده شدن جزییات توسط برخی نفوذ کننده‌ها قرار می‌گیرد. این نوار از جنس بسیار نرم است و در فواصل معین، با فوم یا پلاستیک یا کهنه‌هایی از ماده‌های سایری غلاف‌بندی شده است.

نوع سوم مکانیکال سیل، سیل موجی یا ساختار دیافراگمی است. در این سیل، کاغذ با کیفیت بالا به شکل مشابه یک دیافراگم تولید شده‌است و طیف گسترده‌ای از امکانات دیده می‌شود. این نوع سیل هنگامی که فشار نظامي، شکل جانبی، دماهای بالا و دست‌یابی به این‌ها چشم‌گیر باشد، اصلاح می‌شود.

نوع چهارم مکانیکال سیل، سیل خودرو است که با همان پوشش‌نواری و فوم تولید شده‌اند. با این حال، کوچکترین جزئیات، خراشها و شکستگی های شُر های سیل توسط جایگزینی کامل و گاه به کارگیری خودروهای کوچک جانبی، پرداخته می‌شود.

علاوه بر این، برای توأم رفتن با نوآوری ها و جدیدترین تکنولوژی ها در این حوزه، نوعی از سیل های مکانیکی همچون سیل های فایبر و برگرداننده، به بازار عرضه شده اند که همچنین قابلیت عملکرد بهینه و کاهش خرابی را دارا هستند.

موارد مصرف سیل مکانیکی

صنایعی که از سیل مکانیکی استفاده می‌کنند عبارتند از:
۱- نیروگاه ها: برای قرار دادن توربین هایی با قطرهای مختلف جهت تولید برق.
۲- پمپ ها: برای تغذیه آب خالص یا مایعات دیگر به سیستم های تهویه، تصفیه آب، انتقال مایعات و…
۳- دستگاه های خنک کننده: برای خنک کردن دستگاه های دیگر.
۴- کارخانجات بزرگ: برای تنظیم جاذبه فیزیکی محیط عمل می‌کنند.
۵- خودروها: برای جلوگیری از نفوذ آب، روغن و سایر مواد در داخل موتور، نمایشگرها، ترمز و شیشه‌های داخلی استفاده می‌شوند.

به طور کلی، مکانیکال سیل یکی از عناصر با اهمیتی در صنعت است که به خوبی توانایی جلوگیری از رفت‌وآمد مایعات را تا حد زیادی دارد. بسته به نوع ماشین صنعتی و نوع مصرف، نوع و اندازه مکانیکال سیل، از اهمیت متفاوتی برخوردار است.

جمع بندی

به طور کلی، مکانیکال سیل یکی از عناصر با اهمیتی در صنعت است که به خوبی توانایی جلوگیری از رفت‌وآمد مایعات را تا حد زیادی دارد. بسته به نوع ماشین صنعتی و نوع مصرف، نوع و اندازه مکانیکال سیل، از اهمیت متفاوتی برخوردار است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.